Deklaracja Dostępności dla strony internetowej https://cuwdps.uml.lodz.pl/

Centrum Usług Wspólnych Domów Pomocy Społecznej w Łodzi (CUW DPS)zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Centrum Usług Wspólnych Domów Pomocy Społecznej w Łodzi.

  • Data publikacji strony internetowej: 2022-12-22.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: .

Status zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodnaz ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niespełnione wymagania

  • Brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów, treści te są jednak uaktualniane przy bieżącej obsłudze strony.
  • Nie wszystkie elementy aktywne w serwisie są dostępne za pomocą klawiatury.

Powody braku spełaniania wymagań

  • Wyłączenia
    treści archiwalne, niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
  • Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-03-21.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2023-03-24.

Skróty klawiaturowe

  • Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Katarzyna Królikowska, biuro@cuwdps.uml.lodz.pl . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu (42) 628-72-50 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Każdy ma prawo:

  1. zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu;
  2. wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu;
  3. wnioskować o udostępnienie informacji niedostępnej w inny, alternatywny sposób.


Można także żądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, itp.

Żądanie musi zawierać:
1) dane kontaktowe osoby zgłaszającej;
2) wskazanie strony internetowej lub elementu tej strony, której dotyczy żądanie;
3) wskazanie dogodnej formy udostępnienia tej informacji, jeżeli żądanie dotyczy udostępnienie w formie alternatywnej informacji niedostępnej cyfrowo.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, może zostać zaproponowany alternatywny sposób dostępu do informacji.

Skargi i odwołania
Jeżeli w ocenie osoby, która występuje z żądaniem, nasza reakcja, sposób zapewnienia dostępności lub zaproponowany dostęp alternatywny będą niewłaściwe, ma ona prawo złożyć skargę do Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Domów Pomocy Społecznej w Łodzi:
- pisemnie - na adres: CUW DPS, ul. Stanisława Przybyszewskiego 255/267, 92-338 Łódź,
- pocztą elektroniczną - na adres biuro@cuwdps.uml.lodz.pl,
- przez system ePUAP: /CUWDPS_Lodz/SkrytkaESP,
skargi i wnioski można składać także ustnie - do protokołu, który w czasie spotkania sporządza pracownik zatrudniony w Samodzielnym Stanowisku ds. Organizacyjno-Gospodarczych.

Organem sprawującym nadzór nad CUW DPS jest Prezydent, który swoje uprawnienia wykonuje za pośrednictwem Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.
Na niedotrzymanie terminów lub na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi
Adres: ul. Zachodnia 47, 91-066 Łódź
E-mail: wzp@uml.lodz.pl, zp@uml.lodz.pl, zdrowie@uml.lodz.pl
Telefon: +48 (42) 638-47-34, +48 (42) 638-47-35

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich

Dostępność architektoniczna

Lokalizacja Centrum Usług Wspólnych Domów Pomocy Społecznej w Łodzi:
Centrum Usług Wspólnych Domów Pomocy Społecznej w Łodzi ma siedzibę na pierwszej kondygnacji w budynku administracyjnym Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Domu Pomocy Społecznej w Łodzi (CRO DPS) przy ul. Stanisława Przybyszewskiego 255/267. CRO DPS to kompleks 4 budynków w tym 3 budynki mieszkalne (każdy po cztery kondygnacje) i budynek administracyjny (parter + kondygnacja).
Wszystkie budynki połączone są ze sobą na jednym poziomie łącznikiem przystosowanym dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Budynki mieszkalne CRO DPS są oznaczone z zewnątrz tablicami literowymi A, B, C i są pozbawione barier architektonicznych. Do każdego budynku, z wyłączeniem budynku administracyjnego, prowadzi podjazd z poręczami.

Do siedziby CUW DPS można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji miejskiej:
1) dojazd samochodem:
Z ulicy Stanisława Przybyszewskiego / Dąbrowskiego należy skręcić w ulicę Lodową, a następnie w ulicę Papierniczą. Jadąc ulicą Papierniczą po lewej stronie mija się Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, a następnie skręcając w prawo i następnie znów w prawo dojeżdża się do bramy głównej nr 2, przez którą wjazd jest strzeżony i wymaga podniesienia szlabanu. Wyjazd do ulicy Papierniczej odbywa się również poprzez bramę nr 2, z której droga prowadzi bezpośrednio do ul. Stanisława Przybyszewskiego lub ulicy Lodowej.
2) dojazd środkami komunikacji miejskiej:
Tramwaj: 8AB
Autobus: 69AB, Z11, 96AC, 64A.

Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością:
Na wprost bramy głównej znajduje się budynek administracyjny. Samochód można zaparkować bezpośrednio przed budynkiem administracyjnym na 1 miejscu oznaczonym jako miejsce przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami (miejsce pomalowane jest na niebiesko i prawidłowo oznakowane) lub dojechać asfaltową aleją do parkingu zlokalizowanego przed budynkiem mieszkalnym „C” CRO DPS i zaparkować tam na jednym z 2 miejsc oznaczonych jako miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami (miejsca pomalowane są na niebiesko i prawidłowo oznakowane).

Wejście do siedziby i przestrzeń za wejściem do siedziby CUW DPS:
Do budynku administracyjnego, w którym mieści się siedziba CUW DPS prowadzą dwa wejścia – wejście główne do części administracyjnej CRO DPS oraz wejście od strony parkingu przed budynkiem administracyjnym. Szerokość otworów wejściowych wynosi ≈ 100 cm, drzwi otwierane są na zewnątrz, ich otwarcie nie wymaga dużej siły i można je łatwo utrzymać otwarte opuszczając nóżkę blokującą. Oby dwa wejścia są z poziomu gruntu. Zarówno od strony wejścia głównego jak i od parkingu - z poziomu parteru - na piętro prowadzą schody (szerokość stopnia ≈ 33 cm, wysokość stopnia ≈ 15 cm), nie ma windy. Przy schodach znajduje się poręcz, stopnie oznaczone są taśmą kontrastową w kolorze żółto-czarnym. Przy wejściu głównym drzwi są przeźroczyste i odpowiednio oznaczone, klatka schodowa jest szerokości ≈ 200 cm, wykorzystując to wejście trzeba pokonać 22 stopnie, które przedzielone są spocznikiem po 11 stopniach. Od strony parkingu drzwi są pełne, bez dodatkowych oznaczeń, klatka schodowa jest szerokości ≈ 170 cm, wykorzystując to wejście trzeba pokonać 23 stopnie, spocznik również jest po 11 stopniu.

Przy wejściach do budynków nie ma systemu naprowadzającego osoby niewidome lub słabo widzące.

Do budynków można wejść z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Zapewniamy wodę dla zwierzaka.

Wszystkie pomieszczenia CUW DPS znajdują się na tym samym (pierwszym) poziomie, na jednej kondygnacji. Wszystkie korytarze są dostępne, w budynku są toalety dostępne dla osób z niepełnosprawnością, w toaletach są odpowiednie pochwyty przy ustępie.

W budynku nie ma pętli indukcyjnej, oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych.

Rozwiązanie alternatywne:
Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim istnieje możliwość skorzystania z alternatywnej formy dostępu do siedziby CUW DPS, a mianowicie z podjazdu prowadzącego do wejścia do budynku mieszkalnego „C” w CRO DPS. Celem powyższego należy zgłosić wizytę z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jeżeli przed wizytą zgłosisz potrzebę pomocy, pracownik CUW DPS spotka się z Tobą przy wybranym wejściu i odprowadzi Cię na miejsce spotkania.

Tłumacz języka migowego:
Na dzień sporządzania niniejszej deklaracji nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online, jednakże zostały podjęte działania celem zapewnienia dostępności w tym zakresie.

Aplikacje mobilne

  • CUW DPS nie posiada aplikacji mobilnej.

Dodatkowe informacje

Serwis BIP zawiera:
  • menu aktywowane klawiszem TAB bezpośrednio po otwarciu strony, pozwalające dotrzeć do: menu głównego / treści / stopki;
  • mapę strony, ułatwiającą dostęp do informacji znajdujących się na kolejnych podstronach;
  • wersję kontrastową, uruchamianą przyciskiem w menu głównym.

Automatyczna walidacja strony www pod kątem jej dostępności walidatorami online, nie jest w pełni miarodajna i nie zastąpi obiektywnych testów wykonanych przez osoby z niepełnosprawnościami. W związku z tym będziemy wdzięczni za przesyłanie wszelkich uwag przez te osoby.

Dostosowanie strony do wymagań prawnych jest procesem, który będzie realizowany na bieżąco na podstawie testów własnych oraz uwag nadsyłanych przez użytkowników.


Deklaracja dostępności została przygotowana w Generatorze Deklaracji Dostępności..

Metryka strony i historia zmian